Na jedenáctém zasedání konference smluvních stran (COP11) Úmluvy o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů – CMS (Bonnská úmluva), které právě probíhá v hlavním městě Ekvádoru – Quito (od 3. do 9. listopadu 2014), podepsala ČR (spolu se Švýcarskem) Memorandum porozumění pro ochranu stěhovavých dravců a sov Eurasie (Raptors MoU). Za ČR protokol dne 5. 11. 2014 podepsala Libuše Vlasáková, vedoucí české delegace a národní kontaktní osoba pro Bonnskou úmluvu.

DSC_1453-tn

DSC_1459-tn

Memorandum porozumění pro ochranu stěhovavých dravců a sov Eurasie (Raptors MOU), Bonnské úmluvy, se zaměřuje na podporu mezinárodně koordinovaných akcí, jejichž cílem je dosažení a udržení příznivého stavu ochrany stěhovavých dravých ptáků a sov v celém africko-euroasijském regionu, a také zvrácení poklesu jejich početnosti v místech, kde je to žádoucí.
Memorandum porozumění pro ochranu dravců a sov Euroasie v současné době zahrnuje 76 druhů dravců a sov (Pandionidae – 1 druh, Accipitridae – 49 druhů, Falconidae – 15 druhů a Strigidae – 11 druhů), které se vyskytují v 132 areálových státech a územích v Africe, Evropě a Asii.